2018-04-13
Wejherowo,

W najbliższą sobotę policjanci w województwie pomorskim przeprowadzą działania „Bicykl”, których głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa poruszających się rowerami, którzy są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego.

Policjanci przeprowadzą w najbliższą sobotę działania „Bicykl”, których głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa poruszających się rowerami. Przypominamy, że kierujący rowerem jest pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego. Wiosna spowodowała, że na drogach pojawiło się więcej rowerów. Jazda zgodnie z przepisami, wzajemny szacunek, kask oraz odrobina wyrozumiałości sprawią, że codzienne użytkowanie roweru będzie bezpieczniejsze i przyjemniejsze. Nie można zapominać o przepisach. 

Policjanci będą zwracali szczególną uwagę na wykroczenia rowerzystów oraz kierujących innymi pojazdami wobec rowerzystów. Przed rozpoczęciem sezonu rowerowego należy zadbać o jego stan techniczny z uwzględnieniem wymaganego wyposażenia: z przodu – co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej; z tyłu – co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej; co najmniej jeden skutecznie działający hamulec; dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.  Jeżeli poruszamy się w ciągu dnia, światła pozycyjne nie są obowiązkowe. Używanie ich jest jednak wskazane, zwłaszcza mocne światło przednie znacznie poprawia naszą widoczność. 

Przypominamy kilka reguł przy jeździe na rowerze:  kierujący rowerem musi korzystać z drogi dla rowerów, jeśli jest taka wyznaczona w kierunku, w którym się porusza lub w który zamierza skręcić; w przypadku jazdy po drodze dla pieszych i rowerzystów, rowerzysta musi ustępować miejsca pieszym; dziecko w wieku do 7 lat można przewozić rowerem pod warunkiem umieszczenia go w  dodatkowym, bezpiecznym siodełku; dwoje rowerzystów może jechać obok siebie pod warunkiem, że jazda taka nie utrudnia poruszania się innym kierującym  lub w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu; przez przejścia dla pieszych nie wolno przejeżdżać, ponieważ kierowcy zupełnie nie spodziewają się jadącego z dużą prędkością rowerzysty!

 
Komenda Powiatowa Policji w Wejherowie,
84-200 Wejherowo, ul. Dworcowa 14,
Telefon : (058) 672 97 22,
Kanał RSS  policji
© 2018 r.